My Corner Of The World
Om allt och ingenting.....
DEN OSMINKADE SANNINGEN
Hundratals ligger dom där....i Iphonen.......dom bortglömda bilderna jag aldrig nånsin använder, och för att göra ändring på detta kommer här en riktigt tokig mix från min telefon...=)
Oredigerat och utan krusiduller....... =)
Ha en fin kväll alla!

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.
.
.
.

.

.

.

.

.

.

.

.
.
.
.
.
.
.
.
.

,

.

Added 2014-09-28 18:22 |
Read 6630 times. |
Permalink









Ja, han är en riktigt liten goding! =)
Ha en skön kväll!
Ja, det är små snapshots ur livet! =)
Ha det så bra Ingemar!
Det är detta som är charmen med mobilbilder...när man samlar dem så inser man att man faktiskt hinner med massor =)
Kram
Tack Lena! =)
Ha en underbar kväll!
/ulla
Tack Ulla! =)
Ha det så bra!
Bättre dubbelt än inget alls! =)
Ha en störtskön kväll!
Men, lova mig att aldrig visa så goda grillspett före klockan 21, så man hunnit äta... ;)
Nåja, det finns annat gott på dina bilder också... :) Ha en kanonadvecka!! //Peter
Du, om du bara visste hur jäkla goda dom blev när dom var grillade....Mmmm...
Ha en kanonvecka du med Peter och ta väl hand om dig!
Ett plus, eller minus, är att Google även stalkar en lite extra. Speciellt om man använder incheckningar o dyl (troligtvis har Google mindre koll på en iPhone än en med Android). Så om man laddar upp bilder från systemkameran, kan Google hitta GPS koordinater på en som matchar tidsstämpeln i bilderna. Och lägger då in dessa tillsammans med mobilbilderna (en bild med GPS-data tagen med mobilen, fixar alltså att matcha in platsen på bilderna tagna med systemkameran).
Googles fixande och trixande har gjort mycket skoj med annars rätt så tråkiga bilder. Tar nästan alltid "lite för mycket" bilder med mobilen, eftersom jag vet att Google oftast trollar fram något trevligt åt mig =)
Tack för ett superbra tips! Det ska jag genast kolla in! =)
Redigera mobilbilder känns sådär faktiskt, så om det finns nåt smidigt så är det ju kanon!
Stort tack!!! =)
Ha en riktigt fin kväll!
Mvh!
Ja, ett litet hopkok från de senaste året! =)
Ha en skön kväll!
Ha det bra!
Ja, det är spontanögonblick och dom är inte fy skam dom heller! =)
Ha en riktigt fin kväll!
Ha de gott
//B-O
Ja, jag och Selfies är inget jag brukar visa, men efter att ha sett Lo´s härliga Selfies, så var jag tvungen att bjuda på en galen sådan! =)
Ha det gott!
Tack LO! =)
Ha en underbar kväll!
ing-marie
Skulle vara jätteskoj att få se vad som döljer sig i din mobil! =)
Vi får utmana varandra här på FS, så vi får små inblickar i varandras vardagsliv med tillhörande snapshots!
Ha en go kväll!
/Niklas
Ja, en rensning i bland är inte dumt!
Ha en fin dag!
Kram Milla
Ps. Min favorit är bilden på Dig och Din man, så söta! :o) Ds.
Tack söta MIlla! =)
Kramiz!
Tack Björn! Ja, det är väl vår familj i ett nötskal! Sett och fångat under de senaste året! =)
Ha det så bra!
Ja, Lill-Prinsen är frisk men har lite trassel med AV-block på sitt hjärta, men som tur är är det inget allvarligt, men det har varit många långtids-EKG, och ultraljud, och arbets-EKG, men allt är bra som tur är!
Ha en fin dag!
Ha det bra!
Per
Och en fin avslutning med en bild från Möns Klint ! :-) Härligt ställe.
Lasse