My Corner Of The World
Om allt och ingenting.....
AFTER WORK
Ja, vad gör man efter jobbet? En del tränar, en del umgås, en del gör inget, andra bänkar sig fram för teven. Alla har vi olika saker vi prioriterar, men vi fotonördar rusar iväg på våra fotosessioner medans ljuset fortfarande är lagom.
Igår efter jobbet åkte jag till Holmen för att fota myror, och det gjorde jag, i säkert hela tre minuter! Dom där förrädiskt vackra mossorna lurar bara några meter från myrorna, så gissa var min rumpa hamnade? =)
Ha en underbar Lördag alla härliga människor här på FS, och alla ni andra också!

Added 2012-03-31 13:29 |
Read 9186 times. |
Permalink





Javisst är dom! Tack för kommentaren!
Kram!
Tackar tackar!
Tack Jonas! Ha en fin dag!
Ja visst är det! Tack för din härliga kommentar!
Ha en underbar dag!
Tack tack! Myror är vackra! =)
Ha det gott!
Det är nog lite kallt fortfarande, men dom dagarna vi har haft 17-18 grader här har det varit full fart på dom små liven!
Ha en härlig dag!
Åk till Tysslingen eller Kvismaren om du vill möta myrorna :) Gå djupt inne i skogen!
Ha de' bra//Kurre
Tack Kurth för din fina kommentar!
Ha en riktigt fin Söndag!
Tack Mikael! Det är svårt att fota dessa myror för dom är så aggressiva och jag försöker att hålla mig en bit bort, men dom har ju en miljard myrstigar och ett och annat bett har man ju råkat ut för.
Brukar stoppa ner byxorna i sockarna för att dom inte ska krypa in i byxorna i alla fall och det är alltid något! ! =) Jag har inga riktigt bra tips, och kommer du på nåt får du gärna höra av dig! =)
Det låter spännande det där med dina idéer. Vad är det för skoj du ska hitta på? Nu när man har sett Andrey Pavlovs bilder så inser man ju hur dåliga ens egna myrbilder är! =) Men, men!
Ha en fin dag Mikael och ser fram emot dina myrexperiment!
Har funderat om det finns något bra medel att smörja på sig som myror inte gillar :) Såg i en affär att fanns en tvål som har kaffelukt och på det står att det är bra camo ute i naturen då den döljer vår lukten. Vet inte om det funkar på myrorna men skulle inte tro det då de är intelligent :)
Ditt tips var bra med sockor. Man skulle kunna klä sig så tät som möjligt dessutom är det bra mot fästningar också. Man kanske kan kombinera med vaseline så fastnar insekter där om de försöker komma in. Men kanske inte så lätt då man smetar överallt när man kryper omkring.
Min idéer är att försöka fixa bra grej med ljussättning som jag kan ta med överallt ute i naturen för att få dit insekter för att fotografera. Det kan bli svår utmaning. Sen har jag inspiration från Andrey Pavlovs också :) Kan prova ta bär och ge det till myrorna för att se vad som händer och skulle vara kul att se när de bär frukter med deras kroppvikt! De är väldigt små men ändå väldigt starka :) Tack och lov att de är inte lika stor som vi!!
Det är egentligen bara två saker som är problemet: fästningar och myrorna runt i kroppen som biter.. Måste lösa det på ett bra sätt.. Undrar hur Andrey Pavlovs gör :)