My Corner Of The World
Det ville sig inte riktigt!
Ja, det där med droppbilderna igår fungerade ju inte alls! Kameran pep hela tiden att fokus var mitt i prick, men när jag sedan kollade så var de allra flesta oskarpa.......börjar undra om jag har bakfokus eller frontfokus på mitt macro. Får ta och göra nåt test om jag klarar av det vill säga. Hur brukar ni kolla? Köra ut testdokument, fota en tumstock, ställa upp ett antal likadana saker lite förskjutet, eller bara lämna in det rakt av?
Så några droppbilder som jag var 100 % nöjd med blev det inte!. Blev dock så inspirerad av Ewas svartvita bilder att jag började pilla lite själv!
Har redigerat dom i Lightroom och blev förundrad över hur lite man behöver dra i spakarna för att det ska bli så annorlunda på en och samma bild. Jag är ju inte High Key-typen så dom blev lite mörka och murriga, men det tycker jag passar denna årstiden bra!
Ha en fortsatt trevlig vecka alla!



Tack Bert!
Ha en fin kväll!
Bakfokus och frontfokus var nya ord för mig. Visste inte ens om att det fanns nåt sånt. Jag bara fotar.
Tänk vad man lär sig här på Fs
Marianne
Ja, FS är bra när man vill lära sig en massa saker!. Tror faktiskt det var här jag läste om det första gången också! =)
Ha det gott!
Stämningsfulla och med lite mystik, snygga blev de!
Jag har provat flera objektiv mot ett utskrivet specialmått jag hittade på nätet och blev lite snopen när kameran faktiskt fokuserade som den skulle, har haft samma misstankar som du när det gäller ett par objektiv.
Men jag fokuserar det mesta manuellt förstås och är kanske inte alltid supernoggrann när jag plåtar....
Jag fokuserar också manuellt men kameran piper ju ändå så fort man trycker ner avtryckaren att fokusen är okey, så det var därför jag blev så förvånad att dom var oskarpa. Jag hade dessutom stativ, men använde inte utlösaren vilket jag kanske kunde gjort.
Skrev ut en testbild, och fotograferade också en text i 45 graders vinkel, och satte upp fem batterier i vinkel, och alla bilderna visade att problemet var bakom kameran!! =)¨
Ha en härlig kväll!
Det finns ytor som autofokus inte kan fokusera på. Man kan inte förlita sig 100% på automatiska system. Ställ in manuellt, så går det nog bra.
Ja, men jag fokuserade manuellt, men kameran piper ju ändå så fort man trycker ner avtryckaren att fokusen är okey, om den är det. Jag gjorde ett par test (se svar till Anne-Sophie) och det var inget fel på objektivet! =)
Ha en fin kväll!
Fokuserar du manuellt genom att direkt betrakta skärpan på mattskivan? Om kameran piper för rätt fokus när du fotograferar manuellt, så gör den det med utgångspunkt från autofokusen som jobbar i bakgrunden (kameran kan ju inte titta manuellt på mattskivan). Om den i bakgrunden jobbande autofokusen inte kan fokusera på motivtypen, så ger den ett felaktigt besked.
Jag har inte kört med fokustester men misstänker att det vore bra för ibland är det stört omöjligt.
Kram på dig!
Ja, ibland vill det sig bara inte, och det är kanske så för de flesta! Det var i alla fall inget fel på objektivet, utan det var "skit" bakom kameran! =)
Kram!
Tack Danne! Ha en ljuvlig kväll!
/Torbjörn
Tack Torbjörn! =)
Ha det så gott!
Dåliga är minsann inte dessa där du också dragit i spaken som är något nytt ord det också. Är det inte vid bilkörning ni gör det annars. Gissar du använt kurvor. Lennart Nilssons kopist skrev en gång att hon aldrig använde annat än kurvor när hon arbetade med hans bilder. Intressant.
Ha bra eftermiddag¤¤¤//Gun-Inger
Om bilderna inte blir bra så är det bara att försöka igen, och jag bryr mig inte så mycket om det inte lyckas alla gånger. Det beror ju lite på vad det är naturligtvis. Har man åkt jättelångt för att fotografera och det blir skit av allt, ja, så kan man nog bli lite ledsen...
Ha en fin kväll!
Kram!
Tack! Ska tänka på det nästa gång! Dom finns bara i bloggstorleken ( 1024 * 683 ) så det finns inte så mycket att beskära! =) ( Har inte sparat bilderna i stort format)
Ha en dunderfin kväll!
Den första känns som natt. Härligt främmande.
Ha det fint
Bob
Tack Bob! =)
Ha en fin kväll!
Jag gillar bäst bild nr 1. Bild nr 2 känns "too much".
Vänligen
Wolfgang
Autofokusen har jag oftast på manuell, och det hade jag när jag fotade mina droppar, men med mina trasslande ögon detta året har pipet varit ett ovärderligt hjälpmedel. (ska förresten operera det vänstra ögat på Måndag! Sen har jag TVÅ perfekt macroögon, frågan är bara hur det går när jag ska fota tele!?)
Ha en fin dag!
Okularet på kameran har ju inställning för dioptri. Det kanske funkar då.